علت زردی فرش بعد از شستشو چیست؟ و چگونه زردی فرش را پاک کنیم؟

علت زردی فرش بعد از شستشو چیست؟ و چگونه زردی فرش را پاک کنیم؟

سه شنبه 17 دی 1398

همه ی ما با این موضوع روبرو شده ایم که رنگ فرش ماشینی و دستبافت و مخصوصا ریشه های آن بعد از شستشوی فرش، زرد می شود. این سوال پیش می آید علت چیست و چگونه زردی را رفع کنیم؟

 

 علت زردی فرش بعد از شستن آن

 

1. شستشو و آبگیری نامناسب (مخصوصا شسشتو خانگی)

ریشه ها و گاهی اوقات بافت فرش بعد از اینکه شسته و خشک شدن، زرد می شود. دلیل اصلی این عامل کثیفی و آب چرکی است که بعد از شستشو در فرش باقی مانده است. این علت بیشتر مواقعی که فرش به صورت خانگی شسته می شود رخ می دهد. چرا که در خانه ها برای آبگیری فرش آن را پارو کشیده و سپس روی دیوار پهن می کنند تا آب فرش کامل از آن خارج شود. متاسفانه با این عمل آب کثیف کاملا از فرش خارج نشده و بعد از خشک شدن فرش، ریشه ها یا بافت فرش زرد می شود.

 

2. شستشوی مجدد فرش بعد از آبگیری و پهن کردن فرش

بعد از اینکه فرش شسته، آبگیری و پهن شد، گاهی اوقات به دلیل وسواس و ... ممکن است دوباره فرش را آبکشی نمایید. این کار باعث زردی ریشه و بافت فرش می شود.

 

3. عدم غبارگیری فرش قبل از شستشو

بهتر است قبل از شستن فرش بهتر است فرش را جارو برقی بکشند تا گرد وخاکی که در بافت فرش است باقی مانده رفع شود، در غیر اینصورت در هنگام شستشو فرش این گرد و غبار باعث تیرگی و زردی رنگ فرش می شود.

 

علت زردی ریشه های فرش

هنگامی که فرش شسته می شود کثیفی فرش به سمت ریشه ها سرازیر شده و از ریشه ها خارج می شود. خارج نشدن کامل آب از ریشه و استفاده از شوینده نامناسب ریشه فرش زرد می شود و به علت اینکه ریشه های فرش سفید رنگ است هنگامی که زرد می شود این زردی نمایان تر است.

 

 

چگونه زردی فرش را رفع کنیم؟

در بالا عوامل زرد شدن فرش بعد ازشستشو عنوان شد در ادامه راه حل هایی برای رفع زردی فرش بیان می کنیم.

 

1. رفع زردی با استفاده از شوینده هایی که خاصیت اسیدی کمی دارد

مواد شوینده با خاصیت اسیدی کم را در آب ولرم حل کنید و با کمک اسفنج و یا ابر روی قسمت های زرد شده فرش بکشید و اجازه دهید خشک شود. توجه داشته باشید که هرگز از آب سرد و داغ استفاده نکنید.

 

2. رفع زردی با استفاده از مخلوط سرکه سفید و نمک

دو قاشق چایخوری نمک و دو قاشق غذاخوری سرکه سفید را با دو لیتر آب مخلوط کنید و با یک پارچه توری روی فرش بکشید در این روش ممکن است لازم باشد زمان طولانی تری صرف کنید اما تاثیری که از آن می گیرید بسیار زیاد است.

 

3. رفع زردی با استفاده از مخلوط جوش شیرین و سرکه

از این مخلوط که می توانید برای تمیز کردن زردی ریشه های فرش نیز از آن استفاده کنید به این صورت تهیه می شود که دو قاشق غذاخوری سرکه را با دو قاشق مرباخوری جوش شیرین با هم مخلوط کنید و با کمک پارچه توری روی قسمت های زرد رنگ ریشه و بافت فرش بکشید.

 

4. رفع زردی با استفاده از شامپو فرش

مقدار مناسبی از شامپو فرش را که روی برچسب راهنمای آن توضیح داده شده است با مقداری آب مخلوط کنید و خوب هم بزنید تا کف کند و مانند روش های قبل با کمک اسفنج یا پارچه توری روی قسمت زرد رنگ فرش بکشید و ادامه دهید تا زردی پاک بشود.

 

5. رفع زردی فرش با کمک قالیشویی معتبر

اگر تمام مراحلی که در بالا ذکر شد را انجام دادید ولی به طور کامل زردی فرش از بین نرفت و نخ خاب تا انتها و رسیدن به زمینه فرش کاملا زرد شده بود بهتر است فرش خود را به قالیشویی معتبر بسپارید تا با استفاده از دستگاه های مکانیزه ای که برای شستشو دارند فرش را دوباره شسته و زردی را از بافت و ریشه فرش پاک کنند. سپس با استفاده از دیگ های بزرگی که برای آبگیری از آن ها استفاده می کنند کاملا آب فرش را می گیرند و فرش را پهن می کنند تا فرش دوباره زرد نشود و هم اینکه از بو گرفتگی فرش جلوگیری شود.

عضویت در خبرنامه ایمیلی

عضویت در خبرنامه پیامکی