آنچه لازم است درباره فرش‌های گل برجسته بدانید

آنچه لازم است درباره فرش‌های گل برجسته بدانید

چهارشنبه 22 مرداد 1399

از بافت‌های جدید فرش مانند فرش‌های گل برجسته یا نقش برجسته و ویژگی های آن شناختی دارید؟
از وضعیت قیمتی آن‌ها چطور؟
این مقاله در صدد است که شما را با طرح‌، بافت، معایب و مزایا فرش‌های گل برجسته آشنا کند.

تاریخچه فرش گل برجسته و نقش برجسته:

در دوران صفوی به هنر قالی بافی اهمیت زیادی می‌دادند. در شهر اصفهان در دوران شاه عباس اولین قالی های نقش برجسته بافته شد که مشهورترین قالی نقش برجسته توسط استاد و تاریخ نویس محمد بلعمی بافته شده است.

بعد از محمد بلعمی و در قرن حاضر تولید فرش گل برجسته توسط استاد علی خدادادی در شهر اصفهان آغاز شد. استاد خدادادی از سال 1356 شروع به بافتن چنین فرشی کرد که بعد از ده سال تلاش فرشی با نام بوستان به سرانجام رساند. بعد از آن تولیدکنندگان زیادی را وادار به تولید چنین فرشی کرد.

با پیشرفت روزافزون دنیای امروزی، صنعت نساجی تنوع مختلفی در طرح و نقش فرش‌ها به‌وجودآورده است که باعث پدیدآمدن روش‌های جدیدی در بافت مثل فرش گل برجسته یا نقش برجسته شده است.

فرش گل‌برجسته، طرحی است که نقش آن 4 الی 5 میلی متر از زمینه فرش بلندتر بافته می‌شود؛ تا فرش حالت سه بعدی داشته باشد. تنوع در این‌گونه فرش‌ها بسیار زیاد است.

مزایا:

1) نازک و ظریف بودن فرش
2) داشتن طرح و نقش متنوع
3) تراکم بالای فرش

معایب:

1) جارو زدن این‌گونه فرش‌ها بسیار کار مشکلی است زیرا برجستگی‌ها و فرورفتگی‌ها مانع تمیز‌شدن فرش از گرد و غبار می‌شود.
2) مقاومت فرش های معمولی در برابر حرارت و شستشو بیشتر از فرش‌های گل برجسته می‌باشد.
3) پس از گذشت زمان فرش‌ها برجستگی خود را از دست می‌دهند.
4) قیمت فرش‌های معمولی مناسب تر از فرش‌های گل برجسته است.

آشنایی با نحوه تولید فرش گل برجسته:

لازم است بدانید که امروزه هیچ دستگاه و ماشین آلاتی وجود ندارد که فرش را به صورت گل برجسته تولید کند؛ بنابراین ماشین‌هایی که برای بافت فرش‌گل برجسته استفاده می‌شوند تفاوت چندانی با سایر ماشین‌های بافندگی فرش ندارند و برجستگی نقش‌ها به دلیل استفاده از نوع نخ خاب می‌باشد. نخ خاب یکی از مهم‌ترین ویژگی های یک فرش است زیرا بیشترین وزن فرش را نخ خاب تشکیل می‌دهد. برای برجستگی نقش فرش از دو نوع نخ هایبالک و آکریلیک استفاده می‌شود. که هایبالک، نخی است که نسبت به دما واکنش نشان می‌دهد.

در زمان خروج فرش از ماشین هیچ برجستگی مشاهده نمی‌شود تا مرحله آهار؛ در قسمت آهار نخ هایبالک بکار رفته در فرش براثر حرارت و ذوب شدن، سطحی فرو رفته ایجاد می‌کند بنابراین در هر قسمتی از فرش که با نخ هایبالک بافته شده باشد قسمت فرو رفته فرش را تشکیل می‌دهد.

انواع فرش‌های گل برجسته:

ابعاد استاندارد برای فرش گل برجسته 6، 9، 12 متر می‌باشد که بیشتر در قالب 1000 و 1200 شانه با تراکم 3000 و 3600 بافته می‌شود. فرش‌های گل برجسته بیشتر به سبک سنتی بافته می‌شوند و از طرح‌های شلوغ و فانتزی کمتر استفاده می‌کنند.

فرش‌های گل برجسته به دو روش دستبافت و ماشینی بافته میشوند.

1)فرش دستبافت: فرش‌های دستبافت، به سلیقه و توان قالی‌باف بستگی دارد. در ابتدا قسمت‌هایی از فرش را به سلیقه استادکار با قیچی کوتاه می‌کنند بدون اینکه آسیبی به بدنه فرش وارد شود؛ با این کار قسمت‌هایی از فرش بالاتر از سطح عادی فرش قرار می‌گیرند.
نکته: سختی کار جایی است که فرش تقارن داشته باشد که برای برجسته سازی فرش باید تقارن حفظشود.

2) فرش ماشینی: برای برجستگی فرش های ماشینی وجود نخ هایبالک هیت ست الزامی است و بسته به سلیقه استادکار می‌توان از 2 الی 3 نخ با رنگ‌های دلخواه برای بافت فرش‌های گل برجسته استفاده شود.

معرفی بهترین شهر بافنده فرش‌های گل برجسته:

اگر قصد خرید فرش های گل برجسته، با کیفیت و دوام بالا را دارید و انتظار دارید مدت زمان زیادی از آن استفاده کنید بهتر است به کارخانه‌های معتبر برای خرید مراجعه کنید.

شهر کاشان به عنوان معتبرترین تولید‌کننده فرش ماشینی گل برجسته و شهر تبریز به عنوان معتبرترین تولید کننده فرش دستبافت گل برجسته شناخته شده است.

انتخاب فرش گل برجسته مناسب دکوراسیون منزل:

فرش‌ها نقطه کانونی خانه محسوب می‌شوند به همین خاطر بهتر است برای خرید فرش به نوع چیدمان منزل توجه داشته باشید. فرش‌های گل برجسته دارای طرح و رنگ های متنوعی هستند که برای خرید آن‌ ممکن است دچار سردرگمی شوید اما لازم است بدانید که فرش‌های گل برجسته با وجود ظرافتی که دارند با هر سبکی از دکوراسیون می‌توان ترکیب کرد.

چگونگی شستشوی فرش‌های گل برجسته:

فرش‌های گل برجسته به دلیل ظرافتی که در آن وجود دارد بسیار حساس هستند بنابراین بهتر است قبل از خرید فرش گل برجسته  از نحوه نگهداری آن‌ها آگاه شوید.

  1. در صورت ریختن مایعات روی فرش، برای تمیز کردن از دستمال مرطوب استفاده کنید.
  2. برای خشک کردن فرش بعد از شستشو، از قرار دادن فرش در مقابل نور خورشید جلوگیری کنید.
  3.  شستشوی فرش را به قالیشوی معتبر بسپارید.

عضویت در خبرنامه ایمیلی

عضویت در خبرنامه پیامکی