راهکارهایی برای جلوگیری از سر خوردن فرش

راهکارهایی برای جلوگیری از سر خوردن فرش

سه شنبه 24 تیر 1399

راهکارهای جلوگیری از سرخوردگی فرش

جلوه نامرتب و چین خورده فرش و نیز خطرات حاصل از افتادن روی فرش که در نتیجه ی سرخوردن فرش روی سرامیک، پارکت و یا حتی موکت  به وجود می آید از جمله عواملی است که ما را به سمت یافتن راه چاره ای برای پیشگیری از این موضوع سوق می دهد. 
هرچند چرم دوزی یا دوردوزی فرش با چرم، که پس از اتمام بافت فرش به دلایل مختلف همچون  ایجاد استحکام در فرش، جلوگیری از مشکل لول شدگی فرش و تا خوردن آن صورت می گیرد می تواند راه حل مفیدی جهت عدم جابه جایی و جمع نشدن فرش باشد؛ اما اگر این امر نیز مؤثر واقع نشود و یا به طور کلی انجام نشده باشد جای نگرانی نیست چرا که راه کارهای متعدد و مناسب دیگری وجود دارد  که هر یک در جایگاه خود می تواند جهت جلوگیری از لیزخوردن فرش راهگشا باشد. در ادامه به طور جداگانه به توضیح هر یک از این راه کارها می پردازیم.

راه های جلوگیری از سرخوردگی فرش در اتاق خواب، پذیرایی یا هال 

ترمز فرش یا چسب ترمز

ترمز فرشترمز فرش و یا همان چسب ترمز در دو نوع متری و تکه ای، با توجه به مقرون به صرفه بودن و دارا بودن قابلیت شستشو، به نظرمی رسد بهترین گزینه برای ثابت نگه داشتن فرش و عدم لغزش آن روی کف زمین در اتاق خواب و پذیرایی باشد. موارد استفاده ی هر یک بسته به جنس کف پوش،جنس و ابعاد فرش و همچنین محل مورد استفاده متفاوت می باشد. به طور مثال کاربرد ترمز فرش های پلاستیکی و فومی بین فرش و سطوح با کف پوش سرامیک، سنگ و پارکت مناسب می باشد. بیشترین موارد استفاده ترمز فرش تکه ای در زیر فرش های ماشینی سبک و با ابعاد کوچک، موکت و پادری ها می باشد که از طریق چسباندن آن در چهار گوشه فرش مانع سرخوردگی فرش می شود. ترمز فرش متری نیز مناسب فرش های سنگین و با ابعاد بزرگتر می باشد که بهتر است در طول فرش و نه در عرض آن نصب شود تا  کارایی آن افزایش یابد.پد فرش

 

پد فرش

پد ضد لغزش یا پد فرش که تفاوت آن با ترمز فرش در مساحت تحت پوشش آن می باشد (پد فرش به گونه ای است که سرتا سر پشت فرش را می پوشاند)، بایستی دقیقا به اندازه فرش باشد. پد فرش علاوه بر جلوگیری از لغزش فرش و درنتیجه ایمن سازی فضای مورد استفاده، از خراش های طبقات چوبی سخت (به همان اندازه طبقات لمینت و وینیلی) در ناحیه زیر فرش جلوگیری کرده و عمر کف را نیز طولانی می سازد. این پد همچنین به نرمی و گرمای فرش می افزاید و نقش عایق صدا را نیز ایفا می نماید. پد فرش همانند ترمز فرش جنس های گوناگونی دارد که با در نظرگرفتن جنس کف انتخاب می شود. برای مثال پد فومی یا پلاستیکی مناسب سطوح سرامیکی یا سنگی است که با چسبیدن به آن از سرخوردن فرش جلوگیری می کند. 

 

استفاده از مبل برای جلوگیری از سر خوردن فرشوسایل سنگین مانند میز و مبل

همانگونه که ملاحظه شد جایگاه کاربردی هر یک از مواردی که به آن اشاره شد، با توجه به جنس، ابعاد فرش و نیز محل استفاده متفاوت خواهد بود. اما به طور کلی هر یک از روش های فوق به دلیل داشتن معایبی همچون محدودیت در مکان قابل کاربرد و یا کاهش میزان چسبندگی چسب ترمز فرش پس از سپری شدن مدت زمان کوتاه چندان قابل اعتماد نیستند. به این ترتیب توصیه می شود در مواقعی که تمایل چندانی به تغییر دکوراسیون منزل و درنتیجه جابه جایی وسایل سنگین مثل میز و مبل ندارید با قراردادن آن ها بر روی فرش ازعدم لغزش فرش بر روی سطح اطمینان حاصل نمایید که با این کار جلوه زیباتری نیز به دکوراسیون منزل خود خواهید بخشید هرچند خود این کار نیز به مرور زمان باعث ایجاد فرورفتگی فرش در محل پایه های میز و مبل می شود.

راه های جلوگیری از سرخوردگی فرش در آشپزخانه و سرویس بهداشتی 

لایه های مخصوص

لایه های مخصوص با جنس آسترهای اسفنج شکل یا شبکه های توری و لطیف پی وی سی به خاطر ضخامت کمی که دارند هنگام قرارگرفتن در زیر فرش برآمدگی ایجاد نمی کنند. این لایه ها در اصل برای فضاهایی مانند آشپزخانه مخصوصا در قسمت پایین سینک ظرفشویی، سرویس بهداشتی و نظیر آن قابل استفاده است و برای فضاهایی مثل سالن پذیرایی مناسب نیست. برای خرید این لایه ها یا آسترها باید به اندازه آن دقت کرد تا حتما از فرش کوچک تر باشد. 

راه های جلوگیری از سرخوردگی فرش در راه پله 

ترمز فرش دندانه ای و میله فرشترمز فرش دندانه ای و میله فرش

ترمز فرش دندانه ای یا بست پله جهت استفاده در راه پله ساخته شده است اما تجربه ثابت کرده است که بعد از مدت زمان کوتاهی با از بین رفتن چسب آن کارایی خود را از دست داده و غیرقابل استفاده می شود. پیشنهاد می شود در این زمینه روش نصب فرش روی پله با میله به کار رود. 

راه های جلوگیری از سرخوردگی موکت بر روی کف 

چسب حرارتی

چسب حرارتی مناسب‌ترین گزینه جهت پیشگیری از سرخوردگی موکت روی زمین است. البته برای فرش‌هایی با جنس اکریلیک استفاده از چسب حرارتی نیز مناسب است. برای فرش های ماشینی با جنس ابریشمی، پلی استر یا بی سی اف باعث وارد  کردن آسیب به فرش می شود، با این حال در تمامی موارد هنگام بلند کردن فرش از روی زمین، چسب روی سرامیک ها به سختی پاک می شود. 

عضویت در خبرنامه ایمیلی

عضویت در خبرنامه پیامکی